Koło życia – przydatne narzędzia dla coachingu, psychologii i rozwoju osobistego.

Koło życia – przydatne narzędzia do pobrania.

W pracy coachingowej, życiu potrzebujemy różnego rodzaju wskazówek, drogowskazów, czy kompasów. Coaching i psychologia, bardzo chętnie wykorzystuje różne narzędzia i techniki, prowadzące do odkrycia wewnętrznego potencjału, spełnienia czy samorealizacji. Takim jednym z narzędzi jest koło życia (Wheel of Life).

Jest to proste, wielokrotnego użytku narzędzie 🙂 można wydrukować z pliku zamieszczonych poniżej, lub szybko samemu narysować na kartce.

koło życia przykład
koło życia przykład

W tym ćwiczeniu należy ocenić swoje zadowolenie z chwili obecnej. Środek koła oznacza zero zadowolenia. Obrys koła to zadowolenie całkowite: 10 punktów. Oceń swój każdy aspekt w skali od 0 do 10 i narysuj linie łącząca wszystkie wartości.

Narysuj koło lub pobierz plik 

 • Jakie koło powstaje? Jak na takim kole się jedzie?
 • Co koło życia mówi o Tobie?
 • Co byś chciał(a) zmienić?
 • Który aspekt można poprawić?
 • Który aspekt wpływa na wszystkie, czy większość?

Po pewnym czasie narysuj koło od nowa, zobacz co się zmieniło. Rysunek pomaga aktywować Twoją podświadomość.

Życzę udanych kół! 😉

 

 

 

O mnie Pawel Wroński

z wykształcenia ekonomista. Jego fascynacja rozwojem osobistym doprowadziła do tego, że uzyskał Certyfikat Coacha Biznesu oraz Międzynarodowy Certyfikat ACC w International Coach Federation. Nigdy nie osiada na laurach więc obecnie zgłębia tajniki języków programistycznych. Jest osobą bardzo kreatywną, upartą, „zadaniową” – nie spocznie dopóki nie ukończy rozpoczętego projektu.

 • Ciekawe narzędzie – moje pierwsze skojarzenie to że używa się go również w bankach, aby sprzedać jakiś produkt klientowi .. 🙂

  • Pol

   Nigdy nie spotkałem się z takim użyciem ale ….. pewnie to możliwe wystarczy stworzyć jakieś pytania w stylu co móbłyś poprawić/zmienić w sprzedaży produktów? jak oceniasz sie teraz, jak bys chcial by bylo? 😈
   ciekawe jaka jest efektywność takich technik w pracy 😉

 • Takie koło rysuję sobie trzy razy w roku 🙂 Pierwsze w grudniu, kiedy robię podsumowanie roku i ustalam plany na rok następny.
  Drugie na początku maja – w okolicach moich urodzin zazwyczaj spada mi nastrój 😉 Wtedy sprawdzam co już osiągnęłam i nad czym muszę popracować.
  Trzecie we wrześniu – zazwyczaj w wakacje rozwala mi się kilka planów (przy trójce dzieci wakacje bywają męczące 😛 ) i koło pomaga mi na nowo określić miejsce, w którym jestem.
  Naprawdę polecam tę metodę ❗

  • Pol

   fajnie, niezła systematyka w kole życia 🙂

 • Znam i stosuję 🙂 Niesamowicie wiele można się o sobie dowiedzieć dzięki temu ćwiczeniu.

  • Pol

   dobrym pomysłem jest szukanie jednej aspektu w kole życia które wpływa na całość pozytywnie i podniesie wszystkie 🙂