Celebrowanie porażki…

“Człowiek, który nie robi błędów, zwykle nie robi niczego. “
Edward John Phelps

Zapraszam do interesującego fragmentu książki pt. “Coaching koaktywny” ang. wydanie Laura Whitworth, Karen Kimsey-House

“To może wydawać się lekko dziwne łącząc w parę takie wyrazy jak celebrowanie i porażka. Ale zarazem może to być jedna z najważniejszych koncepcji w coachingu. Strach przed porażką jest podstawowym zabójcą wielkich planów i wspaniałych idei. Jest to większa przeszkoda niż brak umiejętności, szczegółowych planów, nic tak nie powstrzymuje działania jak strach przed niepowodzeniem.

Droga do sukcesu - porażka, porażka, porażka, sukces. brawo!

Większość z nas w wczesnych latach uczy się, że porażka jest wydarzeniem złym, a nawet wstydliwym. Uczymy się ukrywać nasze niepowodzenia, czy tworzymy do nich liczne wymówki, lub ignorujemy je. Nie mniej gorsze niż te rzeczy, jest brak podejmowania nowych wyzwań.  Stajemy się bardziej uważni, by uniknąć możliwych niepowodzeń. Ograniczamy nasze wybory do działań które mają wysokie prawdopodobieństwo sukcesu. Tak nasze wybory stają się ograniczone, a nasze pole działania zmniejsza się.  Ale tak nie musi się dziać.

Porażka jest jedną z najszybszych dróg nauki. Małe dzieci nie siedzą do późna czytając instrukcję w książce pt: “jak chodzić”. One czołgają się, wstają, chwieją, przewracają, raczkują, nie tracąc zarazem entuzjazmu do dalszych prób i działania.

Każda porażka jest okazją do nauki! Niepowodzenie w podjętym doświadczeniu, a nawet nieudana próba podjęcia wyzwania jest wielką lekcją. Działanie prowadzi do nauki, ludzie są naturalnie kreatywni, zaradni. W rzeczywistości ludzie by dokonać wielkich zmian w życiu, często muszą dojść do granic swych możliwości. Czasem pójdą za daleko, czasem za mało wystarczająco. Cokolwiek się wydarzy, jedną z najważniejszych rzeczy jest zawsze nauka płynąca z doświadczenia. Dlatego uważamy, że porażka jest bardzo wartościowa. Oczywiście celebrowanie porażki nie oznacza ignorowania zawodu jaki towarzyszy porażce. Mamy dużo szacunku dla ludzi którzy odnieśli niepowodzenie, natomiast warto celebrować porażkę kiedy się wydarzy.”

„Nie odnosimy sukcesu, bo boimy się popełniać błędy. “
Robert Kiyosaki

O mnie Pawel Wroński

z wykształcenia ekonomista. Jego fascynacja rozwojem osobistym doprowadziła do tego, że uzyskał Certyfikat Coacha Biznesu oraz Międzynarodowy Certyfikat ACC w International Coach Federation. Nigdy nie osiada na laurach więc obecnie zgłębia tajniki języków programistycznych. Jest osobą bardzo kreatywną, upartą, „zadaniową” – nie spocznie dopóki nie ukończy rozpoczętego projektu.