Koniec ze zwlekaniem…

“Czy należysz do tych, co ciągle się ociągają, odkładają wszyst­ko na później? Jeśli zachowujesz się jak większość ludzi, odpowiedź brzmi „tak”.

 

 

Zwlekanie lub Prokrastynacja (z łac. procrastinatio – odroczenie, zwłoka) – w psychologii patologiczna tendencja do nieustannego przekładania pewnych czynności na później, ujawniająca się w różnych dziedzinach życia. 

 

Niewykluczone jednak, że wolałbyś skończyć z tym neurotycznym sposobem bycia, jaki towarzyszy ociąganiu się, które staje się stylem życia. Być może zwlekasz z wieloma sprawami, które chciałbyś zakończyć, a jednak z jakichś powo­dów nie potrafisz. Ciągłe odkładanie spraw na potem powodu­je ogromne zmęczenie. Gdy masz ważne rzeczy do zrobienia, zazwyczaj niemal każdego dnia powtarzasz: „Wiem, że powi­nienem to zrobić teraz, ale wezmę się do tego później”. Two­je błędne podejście do życia polegające na ociąganiu się ma to do siebie, że trudno za nie winić siły zewnętrzne. Wszystko ma źródło w tobie – zarówno ociąganie się, jak i złe samopoczucie, które jest jego konsekwencją. Ociąganie się jest naszą najbardziej powszechną wadą. Tyl­ko nieliczni ludzie mogą szczerze powiedzieć, że nie odkładają załatwienia spraw na później, choć wszyscy wiemy, że zwleka nie jest na dłuższą metę uciążliwe.

 

„Mam nadzieję…” „Gdyby tak…” i „Może…” – Te trzy neurotyczne frazy tworzą system wspomagania i utwier­dzania zachowań cechujących osobę, która odkłada wszystko na później.
  • Mam nadzieję, że wszystko się ułoży.
  • Gdyby tak mi lepiej szło.
  • Może będzie dobrze.

Oto mamy trzy naczelne hasła dla ociągających się. Jak długo będziesz mówić: „może”, „mam nadzieję”, „gdyby”, tak długo możesz wykorzystywać je jako uzasadnienie nierobienia nicze­go. Całe to wzdychanie, kurczowe trzymanie się nadziei i gdy banie jest tylko stratą czasu – jest dobre dla bohaterów z bajek. Żadna doza nadziei czy gdybania nie pomoże ci dokonać czegokolwiek.

Są to jedynie wygodne sposoby ucieczki od zwyk­łego zakasania rękawów i zabrania się do tego, co masz do zro­bienia i co uważasz za ważne, skoro znalazło się to na twojej liście spraw do załatwienia. Potrafisz zrobić wszystko, na co tyl­ko się zdecydujesz. Jesteś silny, zdolny i nie powinieneś znie­chęcać się w obliczu przeszkód. Odkładając aktualne sprawy na później, skłaniasz się ku eskapizmowi, samo zwątpieniu i co gorsza, ku oszukiwaniu samego siebie. Błąd myślenia zawarty w słowach: „Odłóż to na później” polega na utrudnianiu ci pod­jęcia konkretnych działań w teraźniejszości oraz popycha w kie­runku nadziei, że w przyszłości wszystko będzie dobrze.

Prawdę mówiąc, zwlekanie jako takie wcale nie istnieje. Po prostu pewne rzeczy się robi, a inne odkłada na później. W rzeczywistości nie ma rzeczy odłożonych na później, są tylko rzeczy niezrobione. Uczucie „Odłożenia na później” to towarzysząca temu reakcja emocjonalna – niemoc reprezentująca zachowanie nerwicowe. Jednakże dla większości ludzi zwlekanie jest w rzeczywistości ucieczką od optymalnego przeżywania aktualnych chwil życia.”

żródło http://pl.wikipedia.org/wiki/Prokrastynacja

zródło Wayne W. Dyer “Pokochaj siebie”

O mnie Pawel Wroński

z wykształcenia ekonomista. Jego fascynacja rozwojem osobistym doprowadziła do tego, że uzyskał Certyfikat Coacha Biznesu oraz Międzynarodowy Certyfikat ACC w International Coach Federation. Nigdy nie osiada na laurach więc obecnie zgłębia tajniki języków programistycznych. Jest osobą bardzo kreatywną, upartą, „zadaniową” – nie spocznie dopóki nie ukończy rozpoczętego projektu.