Co to jest Coaching?

Co to jest Coaching?

No właśnie co to jest ten coaching? W sumie proste pytanie, a tak dużo różnych i czasem sprzecznych odpowiedzi. Postaram się odpowiedzieć na to pytanie bardziej z własnego doświadczenia niż definicji encyklopedycznych, które z reguły są nudne i niezrozumiałe.

co to jest coaching

Pojęcie coachingu, jak i jego definicję stworzył John Withmore Anglik kierowca wyścigowy , który zaczął go wykorzystywać przy trenowaniu tenisistów. Była to metoda innowacyjna, gdyż jej twórca odszedł od typowej postawy trenerskiej, takiej jaką obecnie widzimy w naszej lidze piłkarskiej, czyli od krzyczącego, mentorującego, narzucającego rozwiązania, do kogoś zupełnie innego. Zmienił się w trenera-partnera który pyta i szuka odpowiedzi w tenisiście. Co było dobrego w Twoim zagraniu? Jak mogłeś postąpić? Co mógłbyś poprawić?

To nie jest trener krzyczący i opierdzielający, a raczej pewnego rodzaju trener o wiele mniej dyrektywny. Trener który zadaje pytania otwarte (więcej tutaj) , trener który poprzez pytania wspiera uczenie się tenisisty. Sportowiec który poszerza swoje pole widzenia, który odpowiada pełnymi zdaniami,  „zmuszony” na chwilę by zatrzymać się i znaleźć odpowiedź w sobie.

Po pewnym czasie coaching coraz bardziej się usystematyzował. Powstał model/metoda GROW w skrócie: Goal – Cel; Reality – Rzeczywistość, Options – Opcje, Will – Wola (czytaj więcej o modelu GROW) pojawiało się coraz więcej książek, publikacji, złote medale olimpijskie, a także eksperymenty. Wtedy też pojawiła się myśl, a może by tak zakres działań zwiększyć, może biznes, a może życie ogólne? Przydałyby się narzędzia do „motywowania, ulepszania” pracowników. Jak sobie „poradzić” z wybitnym, pracownikiem który stwarza „problemy” a którego nie chcemy stracić? Granica pomiędzy sportem, biznesem, a życiem powoli się zacierała. Wiele kwestii było powiązanych ze sobą, menadżer mógł gorzej pracować przez swoje życie prywatne, a może miał kłopoty personalne w komunikacji itd. Pojawiały się coraz więcej odłamów coachingu, czy jak kto woli specjalizacji.

Rodzaje coachingu

Ale wrócmy jeszcze do tego co to jest ten coaching i czym się charakteryzuje na podstawie informacji z Wikipedii:

Cechy charakterystyczne coachingu, jako dyscypliny:

  • jest dobrowolny
  • wyklucza jakąkolwiek dyrektywność np. ze strony coacha
  • pomaga ludziom uczyć się, a nie jest po to, by ich uczyć
  • jest zbudowany na bazie pytań
  • pobudza do myślenia
  • dokonuje się w atmosferze szacunku i pełnej akceptacji dla wartości klienta
  • prowadzi do świadomego dokonywania zmian
  • skupia się na osiąganiu celów
Znak porażka sukces
Działanie, sukces coaching.

Coaching jest dobrowolny, to klient ma chęć do zmiany, co jest bardzo ważnym czynnikiem motywacyjnym. Bardzo trudno coachować kogoś, kto tego nie chce. Natomiast w sektorze biznesowym nie jest to do końca prawda, ponieważ w tym przypadku dobrowolność jest rzeczą bardzo względną (czytaj więcej na ten temat tutaj). Brak dyrektywności, oznacza w dużym skrócie że coach akceptuje wybór klienta, coach nie ocenia, coach wspiera klienta, coach nie mentoruje tzn. nie uczy klienta jak ma postępować. Tutaj też dyrektywność jest względna, ponieważ na świecie zauważalna jest tendencja do coraz większej dyrektywności coachingu. Pomaga uczyć się, tak by klient odnalazł odpowiedź w sobie. Coach zadaje pytania, odzwierciedla, jest partnerem klienta, ale to klient zna najlepszą dla siebie odpowiedź i to co się sprawdzi.  To klient decyduje o swoim celu.

Coaching jest bardzo względny, ma bardzo płynne granice, zależne od klienta i coacha. Istnieją różne trendy, odłamy które ten coaching prowadzą inaczej. W związku z tym bardzo trudno stworzyć sztywną granicę i definicję. Zupełnie inaczej będzie wyglądał coaching w korporacji, a inaczej osoby indywidualnej.

 Co różni coaching od psychologii i psychologa?

Psychologia jest nakierowana na przeszłość, a coaching na przyszłość i cele. Coach nie bada za bardzo przeszłości, raczej interesuje się wnioskami które prowadzą, do działania. Psycholog pracuje bardziej na emocjach, coach bardziej na celu i działaniu.

Co różni coaching od rodziny/przyjaciół i innego rodzaju doradców?

Różni to że coach nie narzuca swoich rozwiązań, odpowiedź jest w kliencie. Dzięki czemu klient ma czas na swoją odpowiedź, swoją wolę działania. Przyjaciele, rodzinna bardzo często tak naprawdę nie badają co dana osoba chcę, a starają się narzucić swoje sprawdzone rozwiązania. Rozwiązania które mogą być tylko dobre dla nich a niekoniecznie dla danej osoby. (więcej w artykule….)

Kiedy coaching odnosi sukces?

Z reguły gdy jasno jest ustalony cel, gdy klient ma chęć i ochotę, motywację do celu, gdy jest dobra chemia pomiędzy coachem i klientem, gdy coach w pełni akceptuje klienta i jego wybory, oraz gdy jest dużo miejsca na eksperymentowanie, naukę, czy wychodzenie poza strefę swojego komfortu.

Podobno obecnie ludzie, są w stanie przeczytać max 200 wyrazów. Fajnie jeśli dotarłeś aż na sam dół tego artykułu, czy potrafisz teraz powiedzieć co to jest coaching? Podzielę się swoją definicją. Coaching to  pewnego rodzaju podróż coacha z klientem, gdzie spotkamy się by poszerzyć świadomość klienta, jego efektywność, zarówno w życiu zawodowym i prywatnym. Coach jest towarzyszem, który nie narzuca, a poszerza widzenie i możliwości klienta. To klient decyduje o celu, drodze, środkach jakich użyje. Coach wspiera klienta na tej drodze, tak by postawiony cel został zrealizowany.

Po więcej zapraszam do coachingu tutaj i zadawania pytań …..

O mnie Pawel Wroński

z wykształcenia ekonomista. Jego fascynacja rozwojem osobistym doprowadziła do tego, że uzyskał Certyfikat Coacha Biznesu oraz Międzynarodowy Certyfikat ACC w International Coach Federation. Nigdy nie osiada na laurach więc obecnie zgłębia tajniki języków programistycznych. Jest osobą bardzo kreatywną, upartą, „zadaniową” – nie spocznie dopóki nie ukończy rozpoczętego projektu.