Czy trening umysłu może podnieść Twój poziom IQ?

Jesteśmy bardzo aktywni, dbamy nie tylko o swoje ciało ale także o swój umysł. Chcemy być we wszystkim najlepsi – wiedzą to twórcy wszelakiego typu aplikacji na komórkę, gier komputerowych czy stron internetowych i dlatego oferują nam szereg możliwości aby “podrasować” swoje zdolności poznawcze. Niektórzy idą na całość i obiecują wyższy poziom IQ przy regularnym treningu. Czy te metody są skuteczne i rzeczywiście mogą zwiększyć poziom naszej inteligencji?

Przeprowadzone ostatnio badania pokazują że wspomniane metody są skuteczne jeżeli chodzi o poprawę pamięci, jednak nie pomogą Ci w myśleniu abstrakcyjnym i rozumieniu.

W badaniu opublikowanym w Journal of Neuroscience, naukowcy odkryli, że podczas grania w gry mające na celu trening mózgu zwiększa się biegłość w konkretnych dziedzinach, jednak nie prowadzi to do poprawy ogólnej inteligencji. W tym badaniu 60 uczestników poddano testowi na ich zdolność do wstrzymywania działania. Po zaobserwowaniu sygnału “go” wskazującego prawą lub lewą stronę, uczestnicy mieli nacisnąć klawisz odpowiadający właściwemu kierunkowi. W przypadku około jednej czwartej próby, dźwięk wstrzymujący działanie zabrzmiał natychmiast po sygnale „go”, co oznaczało, że uczestnik nie powinien podejmować żadnej akcji.

W porównaniu z grupą kontrolną, która nie otrzymywała żadnego takiego sygnału, uczestnicy z grupy doświadczalnej wykazali zwiększone poziomy aktywności w obszarach mózgu związanych z działaniami hamującymi. Jednak naukowcy nie zaobserwowali odpowiadającej aktywności w obszarach mózgu związanych z pamięcią roboczą.

trening umysłu
trening umysłu

Według naukowców, trening mózgu za pomocą gier może prowadzić do przejściowego zwiększenia zdolności do wykonywania konkretnego zadania. Jednak prawdopodobnie tego typu gry mają niewielki wpływ na inteligencję ogólną.

Biorąc pod uwagę wyniki tych badań, można się zastanawiać, czy tego typu trening mózgu ma w ogóle jakiś sens. Jeśli nie zwiększa inteligencji, to po co marnować na to czas? Podczas takiego treningu mózgu może nie zwiększymy poziomu swojego IQ, ale za to podniesiemy poziom swojej wiedzy oraz umiejętności w poszczególnych obszarach, takich jak spostrzegawczość, czas reakcji czy pamięć robocza.

Więc śmiało, zapisz się na dostępne online treningi mózgu lub pobierz aplikację na swój telefon. Miej jednak świadomość tego, co możesz uzyskać za pośrednictwem takich narzędzi. Ignoruj fałszywe obietnice, które sugerują, że Twoje IQ wzrośnie i zamiast tego skup się na zwiększaniu swojej wiedzy faktycznej, stawianiu sobie ciekawych wyzwań i odrobinie frajdy jaką można z tego mieć 🙂

O mnie Dominika Wrońska

Jestem psychologiem i terapeutą EEG-biofeedback. Fascynuje mnie mózg z jego niesamowitymi możliwościami. Najbliższy moim przekonaniom jest nurt poznawczo-behawioralny, ponieważ nie pozostawia miejsca na domysły, a wszystkie wnioski opiera na mierzalnych faktach. Prywatnie jestem mamą Laury oraz Leo, którzy stanowią dla mnie niesamowitą inspirację i każdego dnia uczą mnie perfekcyjnej organizacji czasu.