Sen – W jaki sposób niewystarczająca ilość snu wpływa na naszą pamięć?

Zbyt mała ilość snu jako skutek tzw. „zarwanej nocy” może prowadzić do znacznych zaburzeń pamięci – odkryli naukowcy z Michigan State University i University of California w Irvine.

Profesor psychologii Kimberly Fenn z MSU i Elizabeth Loftus Frenda z UC Irvine przeprowadziły eksperymenty, aby ocenić jak niewystarczająca ilość snu wpływa na pamięć. Okazało się, że pozbawiając uczestników badania odpowiedniej ilości snu w nocy doprowadzono do zwiększenia prawdopodobieństwa błędnego odpamiętywania szczegółów symulowanego włamania pokazanego w sekwencji obrazów.

Osoby badane nie mogły spać przez 24 godziny, ale nawet ci, którzy mogli spać przez pięć godzin, częściej mylili szczegóły dotyczące symulowanych wydarzeń niż uczestnicy, którzy mogli sobie pozwolić na dobry odpoczynek w nocy.

sen

Zniekształcenia pamięci mogą mieć poważne konsekwencje w takich dziedzinach jak sprawy karne, gdzie błędna identyfikacja dokonywana przez naocznych świadków, uważana jest za najczęstszą przyczynę niesłusznych skazań w USA.

Również badanie EEG mózgu pokazuje jak negatywnie wpływa na nasze możliwości intelektualne chroniczne niewyspanie. Otóż niewyspany mózg pracuje na znacznie wolniejszych obrotach, co bezpośrednio przekłada się na efektywność jego pracy. Miej to na uwadze jeżeli przed Tobą ważne wystąpienie w pracy, trudny egzamin lub decydująca o Twojej karierze rozmowa z szefem 😉

O mnie Dominika Wrońska

Jestem psychologiem i terapeutą EEG-biofeedback. Fascynuje mnie mózg z jego niesamowitymi możliwościami. Najbliższy moim przekonaniom jest nurt poznawczo-behawioralny, ponieważ nie pozostawia miejsca na domysły, a wszystkie wnioski opiera na mierzalnych faktach. Prywatnie jestem mamą Laury oraz Leo, którzy stanowią dla mnie niesamowitą inspirację i każdego dnia uczą mnie perfekcyjnej organizacji czasu.