Kanapkowy model szczęścia

Szczęście: Kanapkowy model szczęścia, czyli jakiego hamburgera zjesz dzisiaj?

Wbrew pozorom, to nie będzie artykuł o odżywianiu, diecie, złych czy dobrych nawykach, ale o szczęściu i drogach do niego prowadzących 🙂

Dr Tal Ben-Shahar prowadził wiosną 2006 roku kurs Psychologia Pozytywna na Uniwersytecie Harvarda. Kurs bił wszelkie rekordy popularności, audytorium zawsze było wypełnione po brzegi a wykłady nagrywane i rozpowszechniane w sieci. Dlaczego ten kurs był taki wyjątkowy? Otóż dr Tal Ben-Shahar uczył swoich studentów co mogą zrobić aby stać się szczęśliwszymi ludźmi.

Jeżeli interesujesz się tematyką dobrostanu, to polecam Ci jeden z jego wykładów – nie będę opisywać tutaj dokładnie wszystkich aspektów szczęścia, które on z niezwykłą dbałością omawia, więc jeżeli chcesz przejść intensywny kurs Psychologii szczęścia, to ten filmik jest dla Ciebie 🙂

Mnie w szczególności zainteresował jego „Kanapkowy model szczęścia”, który z chęcią Wam przybliżę.

Poniżej graficzne przedstawienie wspomnianego modelu:

Kanapkowy model szczęścia
Kanapkowy model szczęścia

A teraz kilka słów o każdym z wymiarów:

1. FAST FOOD BURGER

Jeżeli nastawiasz się na przyjemność tu i teraz, to jest to opcja dla Ciebie. Pięknie wyglądający, smakujący tak dobrze, że aż można się od niego uzależnić – to Twój burger. Nie interesują Cię dalekosiężne konsekwencje wiążące się z jego konsumpcją. Nie przeraża Cię ilość kalorii, niestrawność, która Cię czeka, ani to, że taki burger to nie jest najlepsza opcja obiadowa. Liczy się dla Ciebie przyjemność z jedzenia. To archetyp postawy hedonistycznej – ludzie ją przejawiający skoncentrowani są na przyjemności to właśnie w niej upatrują drogi do szczęścia. Oddają się kolejnym miłym zajęciom aby utrzymać poziom zadowolenia na stałym poziomie, nie przejmując się zbytnio przyszłością.

2.WEGAŃSKI BURGER

Jeżeli ważniejsze są dla Ciebie przyszłe profity to trafiłeś na swojego burgera. Wiesz, że nie jest on tak pyszny jak jego poprzednik, ale jest to znacznie zdrowsza opcja, więc unikniesz wszelkich negatywnych konsekwencji dla swojego organizmu jakie niesie fast food. Co prawda posiłek nie da Ci takiej satysfakcji, ale będziesz mieć poczucie, że to poświęcenie ma sens i przyniesie korzyści w przyszłości. Jest to archetyp wyścigu szczurów lub pogoni za szczęściem – ludzie, którzy obrali tą drogę wyznają zasadę „nie ma zwycięstwa bez poświęcenia” i dlatego odmawiając sobie przyjemności dnia codziennego liczą na to, że opłaci im się to później. Jest to postawa charakterystyczna dla menadżerów i pracowników korporacji, którzy wypruwają sobie żyły aby uzyskać wymarzony awans będący dla nich ucieleśnieniem szczęścia. Niestety w tym całym pościgu zatracają całą radość jaka z  niego płynie, a osiągnąwszy ten wymarzony cel wyznaczają nowy i wyścig zaczyna się od nowa.

3.BURGER Z DWORCA

Myślę, że każdy z nas miał wątpliwą przyjemność skosztować rarytasów jakie serwują bary przydworcowe. Najczęściej zmuszają nas do tego dwa czynniki: potworny głód i pośpiech. Jemy tą imitację jedzenia mając świadomość, że nie wyniknie z tego nic dobrego. Sytuacja jest beznadziejna i mamy tego pełną świadomość, ale nie widzimy innej opcji. Jest to archetyp postawy nihilistycznej – poczucie beznadziei i wrażenie, że nie można nic zrobić aby sytuację zmienić. Osoby, które przejawiają tą postawę nie łudzą się nawet, że będą jeszcze kiedykolwiek szczęśliwe. Można powiedzieć, że bardziej je ciągnie w kierunku przeszłości, ponieważ nie zmieniają swojej beznadziejnej sytuacji i nie planują nic na przyszłość.

4.BURGER IDEALNY – SMACZNY i ZDROWY

Czas na idealną opcję 🙂 wszystkie składniki są starannie wyselekcjonowane i pochodzą z kontrolowanych upraw, mają znaczki BIO i ORGANIC. Wołowina jest najlepszej jakości, smakuje wybornie i przyrządzona jest właśnie tak jak lubisz. Pełnoziarniste pieczywo jest chrupiące i złociste. Obfitość warzyw powoduje, że kanapka ledwie mieści Ci się w dłoni. To jest archetyp pełnego szczęścia – czerpiesz pełnymi garściami z teraźniejszości myśląc też o szczęśliwym jutrze. Osoby, które przejawiają tę postawę angażują się w zajęcia, które dają im satysfakcję tu i teraz ale równocześnie pomagają im budować szczęśliwą wizję przyszłości. Prawdziwa pełnia szczęścia 🙂

A Ty, którego burgera wybierasz?

O mnie Dominika Wrońska

Jestem psychologiem i terapeutą EEG-biofeedback. Fascynuje mnie mózg z jego niesamowitymi możliwościami. Najbliższy moim przekonaniom jest nurt poznawczo-behawioralny, ponieważ nie pozostawia miejsca na domysły, a wszystkie wnioski opiera na mierzalnych faktach. Prywatnie jestem mamą Laury oraz Leo, którzy stanowią dla mnie niesamowitą inspirację i każdego dnia uczą mnie perfekcyjnej organizacji czasu.