Infografika – Chcesz być bardziej kreatywny? Śmiej się!

Dzisiaj proponuję infografikę, która przedstawia ciekawy eksperyment, pokazujący jak śmiech i pozytywny nastrój wpływają na poziom kreatywności, niezbędny w rozwiązywaniu problemów:

Sposoby na podniesienie własnej kreatywności
Chcesz być bardziej kreatywny
Dla ciekawych: Na czym polegał “Problem ze świeczką”?

Problem ze świeczką został wymyślony przez psychologa pracującego w nurcie Gestalt – Karla Dunckera. Jest to zadanie badające elastyczność poznawczą w trakcie rozwiązywania praktycznego problemu.

Osoba uczestnicząca w eksperymencie otrzymuje polecenie:

Przymocuj zapaloną świeczkę do tablicy korkowej w taki sposób, aby wosk ze świeczki nie kapał na podłogę.

Do dyspozycji uczestnika są: pudełko zapałek, świeczka i pudełko z pinezkami.

Problem ze świeczką
Eksperyment ze świeczką

Rozwiązanie problemu pokazuje rysunek B. Osoba myśląca kreatywnie użyje wszystkich dostępnych elementów – nawet pudełka po pinezkach aby rozwiązać problem. Człowiek, którego cechuje pewna sztywność myślenia i schematyczne podchodzenie do tego typu zadań potraktuje pudełko po pinezkach jako element wyposażenia, którego nie należy używać do rozwiązywania zadania.

A Ty jak rozwiązujesz tego typu problemy? Kreatywnie czy raczej zgodnie ze schematem?

 

O mnie Dominika Wrońska

Jestem psychologiem i terapeutą EEG-biofeedback. Fascynuje mnie mózg z jego niesamowitymi możliwościami. Najbliższy moim przekonaniom jest nurt poznawczo-behawioralny, ponieważ nie pozostawia miejsca na domysły, a wszystkie wnioski opiera na mierzalnych faktach. Prywatnie jestem mamą Laury oraz Leo, którzy stanowią dla mnie niesamowitą inspirację i każdego dnia uczą mnie perfekcyjnej organizacji czasu.