Jak zdobyć miłość

36 pytań, które sprawią, że wymarzona osoba pokocha cię na zabój

Wyobraź sobie, że spotykasz miłość swojego życia, partnera idealnego, księżniczkę/księcia z bajki i wystarczy tylko 36 pytań aby właśnie TA OSOBA zakochała się w Tobie na zabój. Brzmi abstrakcyjnie? A jednak tkwi w tym ziarenko prawdy.

jak się zakochać
Do zakochania tylko 36 pytań 😉

Zestaw 36 specjalnie skonstruowanych pytań stworzył amerykański psycholog Arthur Aron, który opublikował je w 1997 roku w ramach swojej pracy naukowej “The Experimental Generation of Interpersonal Closeness: A Procedure and Some Preliminary Findings”. Praca ta zawiera nie tylko listę pytań, ale ich dokładny opis, analizę ich dokładnego działania oraz instrukcję stosowania. Według twórcy, cała procedura jest swoistego rodzaju “studium bliskości”, która sprawia, że pojawia się bardzo wyjątkowa więź pomiędzy osobami biorącymi w niej udział. W pierwotnym eksperymencie uczestnicy odpowiadali na pełen zestaw pytań patrząc sobie głęboko w oczy. Udało im się tego dokonać w ciągu godziny. W efekcie po sześciu miesiącach jedna z par wzięła ślub – jeżeli chcesz się przekonać na własnej skórze czy to działa, to poniżej przedstawiam pełną listę, podzieloną na 3 bloki:

eksperyment miłość
Do zakochania tylko 36 pytań 😉

1) Masz do wyboru wszystkich ludzi na świecie – kogo zaprosisz na obiad?

2) Czy chciałabyś/chciałbyś być sławny? Jeżeli tak to na jakiej zasadzie?

3) Czy zdarza ci się ćwiczyć rozmowę telefoniczną przed jej wykonaniem? Dlaczego?

4) Co oznacza dla ciebie “perfekcyjny dzień”?

5) Kiedy ostatnio śpiewałeś sam dla siebie? A dla kogoś?

6) Wyobraź sobie, że dożywasz 90 lat – czy wolałbyś przez 60 ostatnich lat swojego życia zachować umysł czy ciało 30-latka?

7) Czy masz jakieś wyobrażenie na temat tego jak umrzesz?

8) Wymień 3 wspólne cechy z twoim partnerem.

9) Za co czujesz się najbardziej wdzięczny?

10) Gdybyś mógł zmienić cokolwiek w tym w jaki sposób zostałeś wychowany, to co by to było?

11) Opowiedz historię swojego życia w możliwie najbardziej szczegółowy sposób, nie przekraczając 4 minut.

12) Gdybyś mógł obudzić się jutro z dowolną umiejętnością to co by to było?

eksperyment miłość
Do zakochania tylko 36 pytań 😉

13) Jeżeli mógłbyś zadać kryształowej kuli dowolne pytanie dotyczące Twojego życia, ciebie samego lub przyszłości, to o co byś zapytał?

14) Czy jest coś o czym marzysz od dłuższego czasu? Dlaczego nie zrealizowałeś tego marzenia?

15) Jakie jest twoje największe życiowe osiągnięcie?

16) Co najbardziej cenisz w przyjaźni?

17) Jakie jest twoje najbardziej cenne wspomnienie?

18) Jakie jest twoje najgorsze wspomnienie?

19) Jeżeli dowiedziałbyś się że pozostał ci rok życia, to czy zmieniłbyś w jakikolwiek sposób swój styl życia jaki prowadzisz? Dlaczego?

20) Co znaczy dla ciebie przyjaźń?

21) Jaką rolę odgrywa miłość w twoim życiu?

22) Wymień 5 pozytywnych cech twojego partnera.

23) Jak blisko są ze sobą członkowie twojej rodziny? Czy masz wrażenie że twoje dzieciństwo było szczęśliwsze niż innych?

24) Jak oceniasz swoją relację z mamą?

eksperyment miłość
Do zakochania tylko 36 pytań 😉

25) Wymyśl 3 zdania opisujące Waszą relację i zaczynające się od “My”.

26) Dokończ zdanie: “Chciałbym mieć kogoś, z kim mógłbym dzielić…”

27) Jeżeli miałbyś zostać bliskim przyjacielem swojego rozmówcy, to jaką ważną informację o tobie powinien on usłyszeć?

28) Powiedz co lubisz najbardziej w swoim partnerze, ale miej na uwadze, że to powinno być coś na tyle szczerego, że nie powiedziałbyś tego nowo poznanej osobie.

29) Opowiedz zawstydzającą cię historię.

30) Kiedy ostatnio płakałeś w obecności innej osoby? A w samotności?

31) Powiedz co ci się spodobało w twoim rozmówcy.

32) Z jakiego tematu nigdy nie żartujesz?

33) Gdybyś miał dzisiaj umrzeć bez możliwości porozmawiania z nikim, to czy jest coś czego nie powiedziałeś komuś i byś w takiej sytuacji żałował tych niewypowiedzianych słów? Dlaczego jeszcze tego nie powiedziałeś?

34) Twój dom stoi w płomieniach. Po ewakuowaniu wszystkich, których kochasz możesz wbiec do domu po tylko jeden przedmiot – co uratujesz i dlaczego?

35) Z wszystkich członków twojej rodziny, śmierć którego z nich najbardziej by cię zabolała? Dlaczego?

36) Podziel się z partnerem osobistym problemem i poproś o radę. Zapytaj jakie wrażenie wywarł na nim problem, który mu przedstawiłeś.

flirt
Do zakochania tylko 36 pytań 😉

Po latach eksperyment postanowili powtórzyć dziennikarze “The Guardian”. Bim i Achie, którzy pracowali ze sobą już od jakiegoś czasu, ale nigdy nie nawiązali bliższej znajomości, postanowili zmierzyć się z tą baterią pytań. Na początku są bardzo skrępowani, z trudem przychodzi im patrzenie sobie w oczy, ale wraz z upływem czasu czują się coraz bardziej swobodnie i odkrywają jak wiele ich tak naprawdę łączy. Cała procedura zajęła im 3 godziny i zakończyła się sesją patrzenia sobie w oczy – miało to na celu ostateczne przełamanie barier i maksymalne zacieśnienie więzi która powstała.

Poniżej zamieszczam filmik, który pokazuje, że samo patrzenie w oczy jest niezwykle trudne, krępujące i zmusza do opuszczenia własnej strefy komfortu:

Wracając do naszych uczestników – nie zakochali się w sobie i eksperyment nie zakończył się bajkowym ślubem, ale stwierdzili, że po tym doświadczeniu ich relacja już nie może wyglądać tak jak do tej pory, ponieważ czują się ze sobą w specyficzny sposób związani.

Jeżeli masz ochotę, to możesz powtórzyć eksperyment samodzielnie. Proponuję kilka jego wersji:

1) Możesz razem ze swoją drugą połówką wykorzystać te pytania do tego, aby pogłębić Waszą relację. Nawet jeżeli myślisz, że wiesz wszystko o swoim partnerze, to czy wpadłeś/wpadłaś kiedykolwiek na pomysł żeby zapytać go o to, czy ma jakiekolwiek wyobrażenie na temat swojej śmierci? 😉

2) Możecie przerobić te pytania w grupie przyjaciół. To może być fajny początek ciekawej dyskusji i na pewno powód do śmiechu 😉

3) Opcja dla odważnych: zaproponuj ten eksperyment nowo poznanej osobie, która wpadła Ci w oko 😀

Jeżeli uda Ci się przeprowadzić ten eksperyment, to koniecznie opisz swoje wrażenia w komentarzu 🙂

Co sądzisz o tego typu eksperymentach? Czy wierzysz w to, że można w taki sposób “rozkochać” kogoś w sobie?

O mnie Dominika Wrońska

Jestem psychologiem i terapeutą EEG-biofeedback. Fascynuje mnie mózg z jego niesamowitymi możliwościami. Najbliższy moim przekonaniom jest nurt poznawczo-behawioralny, ponieważ nie pozostawia miejsca na domysły, a wszystkie wnioski opiera na mierzalnych faktach. Prywatnie jestem mamą Laury oraz Leo, którzy stanowią dla mnie niesamowitą inspirację i każdego dnia uczą mnie perfekcyjnej organizacji czasu.