Co mają wspólnego pomidor i zarządzanie czasem?

W jaki sposób organizujesz sobie pracę? Siadasz i zabierasz się za kolejne zadania? Przygotowujesz listę uwzględniającą zajęcia bardziej i mniej priorytetowe? Robisz sobie przerwy czy starasz się zrobić wszystko za jednym zamachem?

Co powiesz na technikę, która pozwoli Ci zaoszczędzić czas, pracować bardziej efektywnie i utrzymać skupienie pomimo rozpraszaczy?

Poznaj technikę Pomodoro 🙂

Jeżeli nazwa kojarzy Ci się z Włochami i pomidorami, to strzał w dziesiątkę 🙂 Twórca tej techniki – Francesco Cirillo – jest Włochem. Nazwę dla niej zaczerpnął od… kuchennego czasomierza w kształcie pomidora właśnie 🙂 Na tej prostej technice zbudował cały biznes – możesz na stronie internetowej poświęconej technice Pomodoro, oglądnąć ciekawy filmik na temat jej stosowania, kupić książkę opisującą tę metodę, a nawet ten pomidorowy gadżet kuchenny czy specjalistyczne szkolenie 🙂

Na czym polega technika Pomodoro?

To prosta metoda, która polega na wyznaczaniu sobie 25-minutowych sesji (nazywanych Pomodoro) w trakcie których wykonujemy wcześniej wyznaczone zadania. Idealnie jest gdy jedno zadanie zajmuje dokładnie jedno Pomodoro. Gdy nie jest to możliwe, bo wykonanie zadania zajmie nam znacznie więcej niż przewidziane 25 minut, to dzielimy to zadanie na kilka Pomodoro. Gdy zadanie zajmuje jedynie kilka minut, łączymy je z innymi, tak aby całe Pomodoro wykorzystać na produktywną pracę. Po każdym Pomodoro następuje obowiązkowa 5-minutowa przerwa, w trakcie której nasz mózg powinien się zregenerować. Po wykonanych 4 Pomodoro czas na dłuższą przerwę – 20-30 minut, którą najlepiej wykorzystać na kawę, przekąskę lub cokolwiek innego, co oderwie nas na chwilę od biurka.

Jakich zasad należy przestrzegać aby metoda działała efektywnie?

  1. Przygotuj listę zadań do wykonania i posortuj je pod kątem ważności. Staraj się przy tym oszacować ile Pomodoro należy przeznaczyć na konkretne zadanie (to może być na początku trudne, ale im dłużej popracujesz z tą techniką, tym lepiej Ci pójdzie).
  2. Ustaw czasomierz na 25 minut – to nie musi być ten tytułowy pomidorek 😉 każdy sposób odmierzania 25 minut będzie dobry. Ważne jest aby możliwe było śledzenie upływu czasu, ponieważ to bardziej Cię zmobilizuje do działania – im bliżej przerwy tym bardziej będziesz chcieć dokończyć zadanie.
  3. Pracujesz w skupieniu przez całe Pomodoro – to tylko 25 minut. W tym czasie zero Fejsbuczka, klikania “Pobierz” w skrzynce mailowej, wykopu, youtube itp. Musisz pozbyć się rozpraszaczy, tak aby pracować efektywnie – powtarzam: to tylko 25 minut 😉
  4. Po wykonaniu Pomodoro, oznacz zadanie jako wykonane – to też zmotywuje Cię do dalszego wysiłku, nawet jeżeli oznacza to tylko częściowe wykonanie zadania.
  5. Czas na przerwę! 5-minutowe przerwy są bardzo istotne w tej technice i nawet jeżeli nie czujesz zmęczenia i nie chcesz przerywać pracy – zrób to. Dzięki tej przerwie kolejne 25 minut będziesz w stanie przepracować w pełnym skupieniu. Bez niej, po kilku-kilkunastu minutach Twój mózg będzie żądał resetu.
  6. Po 4 Pomodoro robisz sobie 20-30 minut przerwy. Jeżeli Twój fejsbukowy głód nie pozwala Ci już racjonalnie myśleć, to nadszedł ten czas kiedy możesz się trochę pobawić. Pamiętaj jednak, że warto chociaż na kilka minut odejść od komputera i odświeżyć trochę umysł.
Pomodoro technique
technika Pomodoro

Dlaczego technika Pomodoro jest taka skuteczna?

Praca przez 25 minut bez żadnych rozpraszaczy umożliwia Ci maksymalne skupienie bez nadmiernego zmęczenia. Jest to na tyle mały odcinek czasu, że Twoje szare komórki się nie przegrzeją, ale jest na tyle długi, że będziesz w stanie większość zadań wykonać w ciągu maksymalnie 5-ciu Pomodoro.

Dodatkowo w trakcie wykonywania Pomodoro samodzielnie motywujesz się do dalszej pracy, odznaczając kolejne zadania, czy śledząc upływ czasu.

Technika ta pomaga zacząć wykonywanie nawet nielubianych obowiązków – przygotowywanie raportu przez 25 minut brzmi o wiele lepiej niż perspektywa spędzenia nad tym niewdzięcznym zajęciem kilku godzin jednym cięgiem (Nawet jeżeli miałoby to być 25 minut x 5 😉 ). Dodatkowa rada: jeżeli musisz danego dnia zrobić coś czego nie znosisz, to nie zostawiaj tego na sam koniec, tylko zacznij od tej czynności. Dzięki temu wszystkie następne wydadzą Ci się czystą przyjemnością 🙂

Kluczowe są też przerwy. Wielu z nas w ferworze walki zapomina o tym, że nasz mózg też musi odpocząć, bo inaczej nie będzie pracował tak wydajnie jakbyśmy sobie tego życzyli.

Technika ta jest bardzo uniwersalna – nadaje się do zastosowania w przypadku każdej pracy umysłowej jaką mamy do wykonania. Nadaje się dla uczniów, studentów, sprzedawców, analityków, programistów etc.

Co sądzisz o tej metodzie? Jakie są Twoje sposoby na efektywne zarządzanie czasem i unikanie nadmiernego rozpraszania?

O mnie Dominika Wrońska

Jestem psychologiem i terapeutą EEG-biofeedback. Fascynuje mnie mózg z jego niesamowitymi możliwościami. Najbliższy moim przekonaniom jest nurt poznawczo-behawioralny, ponieważ nie pozostawia miejsca na domysły, a wszystkie wnioski opiera na mierzalnych faktach. Prywatnie jestem mamą Laury oraz Leo, którzy stanowią dla mnie niesamowitą inspirację i każdego dnia uczą mnie perfekcyjnej organizacji czasu.