neurofeedback warszawa

EEG-biofeedback, czyli trening dla Twojego mózgu

Dzisiejszy wpis poświęciłam metodzie terapeutycznej, która bardzo mnie fascynuje, ponieważ z jednej strony jest całkowicie nieinwazyjna, a z drugiej pozwala trwale zmienić sposób funkcjonowania naszego mózgu.

O czym mowa? O EEG-biofeedback lub inaczej mówiąc neurofeedback

1.Co to jest EEG-biofeedback

Biofeedback oznacza biologiczne sprzężenie zwrotne, czyli dostarczanie człowiekowi informacji zwrotnej o jego stanie fizjologicznym w trakcie treningu. Istnieją różne formy biofeedbacku – EEG-biofeedback, EMG-biofeedback, GSR-biofeedback, HEG, HRV, biofeedback oddechowy, biofeedback temperaturowy. EEG-biofeedback jest formą neurorehabilitacji, łączącą w sobie elementy psycho i neurofizjoterapii. Dzięki tej całkowicie nieinwazyjnej metodzie pacjent uczy się w sposób świadomy zmieniać wzorzec wytwarzanych fal mózgowych, tak aby mózg pracował wydajniej i szybciej.

neurofeedback
EEG-biofeedback

Kiedy wzrasta aktywność mózgu w pożądanym paśmie częstotliwości fal mózgowych, trenujący otrzymuje nagrodę – w zależności od stosowanej metody będzie to wykres graficzny ukazujący progres, animacja lub gra wideo.  Wzrost aktywności niepożądanych pasm, również będzie odzwierciedlony w ten sam sposób – albo na wykresie, ale poprzez zatrzymanie animacji lub mniejszą liczbę zdobytych punktów w grze wideo. W ten sposób mózg sam rozwija proces uczenia się nowych, bardziej odpowiednich częstotliwości fal mózgowych, a pacjent wie, kiedy jest skoncentrowany, a kiedy przestaje się koncentrować.

2. Dla kogo?

Biofeedback ze względu na fakt iż jest to metoda całkowicie nieinwazyjna ma bardzo szerokie zastosowanie zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Trening jest stosowany w praktyce klinicznej jako metoda pomocnicza w leczeniu ADHD, ADD, dysleksji czy zaburzeń lękowych, ale jest również polecany jako skuteczny sposób poprawy funkcjonowania umysłu u osób zdrowych. Metoda ta jest bardzo popularna wśród zawodowych sportowców – stosują ją Justyna Kowalczyk, Adam Małysz, Agnieszka Radwańska, Maria Szarapowa, Kamil Stoch i Piłkarze AC MILAN. Regularne sesje biofeedback stosują również piloci, menadżerowie czy studenci przed egzaminami. Jeżeli chodzi o EEG-biofeedback dla dzieci, to praca możliwa jest od 3 roku życia czyli jeszcze przed osiągnięciem wieku szkolnego.

neurofeedback
EEG-biofeedback

Amerykańska Akademia Pediatrii uznała biofeedback za jedną z najbardziej rekomendowanych form terapii dla pacjentów z ADHD.

Kiedy trening EEG-biofeedback przyniesie Ci najwięcej korzyści:

  • gdy czeka Cię ważne biznesowe wydarzenie, które mocno Cię stresuje – biofeedback pozwoli Ci efektywniej koncentrować uwagę i lepiej radzić sobie ze stresem
  • gdy czeka Cię “maraton nauki”, czyli zbliża się sesja, niezwykle ważny egzamin, matura czy obrona pracy dyplomowej – regularne treningi usprawniają proces uczenia się
  • gdy widzisz u siebie problemy z koncentracją i pamięcią spowodowane przez stres, niedostateczną ilość snu czy przepracowanie
  • gdy spodziewasz się dziecka – naukowcy udowodnili, że ciąża wpływa na reorganizację funkcji poznawczych, co powoduje, że będąc w odmiennym stanie jesteś bardziej rozkojarzona, łatwiej o wszystkim zapominasz, gubisz rzeczy. Zaletą tej metody jest to, iż jest ona całkowicie bezpieczna zarówno dla Ciebie jak i Twojego maleństwa – nie występuje tutaj żadne promieniowanie ani żadna inna forma ingerencji z zewnątrz. Czysty proces uczenia się 🙂
  • gdy funkcjonujesz w stanie chronicznego stresu – trening pozwoli Ci nauczyć się w jaki sposób najskuteczniej zrelaksować umysł i ciało
  • gdy doświadczasz stanów lękowych

3. Jak to działa?

Trening odbywa się na zasadzie interakcji z komputerem, który przetwarzając zebrany za pomocą elektrod umieszczonych na głowie pacjenta sygnał, wyświetla informację na temat stanu fizjologicznego osoby trenującej. Dzięki temu pacjent świadomie reaguje na zadania stawiane przez terapeutę – w zależności od typu treningu może pracować nad poziomem koncentracji lub relaksować się. Dla dzieci przygotowane zostały interesujące formy prezentacji sygnału: gry wideo, animacje lub ulubiona bajka, natomiast dorośli trenują na profesjonalnych wykresach, wizualizacjach i filmach relaksacyjnych.

EEG-biofeedback
EEG-biofeedback

Metoda opiera się na procesie uczenia się, więc początkowo treningi odbywają się na materiale zaproponowanym przez terapeutę, gdzie następuje wyuczenie pożądanej reakcji mózgu. Następnie zostaje wprowadzony tzw. „materiał konkretny”, w przypadku dzieci mogą to być zadania matematyczne czy czytanie tekstu ze zrozumieniem gdy skupiamy się na treningu koncentracji uwagi, albo wizualizacja stresującej sytuacji w przypadku treningu relaksującego. Natomiast w przypadku dorosłych może to być analiza tekstu, raportów lub materiałów związanych z pracą w przypadku treningu koncentracji, natomiast w przypadku treningu relaksującego może to być wizualizacja przemówienia publicznego lub ekspozycja na nieprzyjemny bodziec – np. dźwięk.

4. Jak długo trwa trening?

Ze względu na fakt iż metoda ta opiera się na procesie uczenia, nie wystarczy jeden trening. Zakłada się, że dla osoby nie doświadczającej poważnych problemów z koncentracją, ale chcącej poprawić swoją efektywność w pracy zalecane jest 10 treningów – nie częściej niż 3 razy w tygodniu i nie rzadziej niż 1 raz w tygodniu. W przypadku np. ADHD do uzyskania poprawy potrzeba co najmniej 20 sesji treningowych, a pełny cykl powinien trwać 40-50 sesji.

neurofeedback
EEG-biofeedback

Pojedyncza sesja trwa 30-45 minut, poprzedzona jest tzw. okresem adaptacyjnym, kiedy to osoba trenująca przygotowuje się do ćwiczeń i wycisza przed podjęciem zadań, tak aby mieć pewność, że stan w jakim aktualnie się znajduje nie został zaburzony przez fakt iż np. spieszyła się na sesję terapeutyczną.

5. Dlaczego warto spróbować?

Jak już kilkakrotnie wspominałam, jest to metoda całkowicie nieinwazyjna, więc nie występują żadne powikłania. Oczywiście istnieją skutki uboczne – np. po treningu wspomagającym koncentrację uwagi, osoba go odbywająca może czuć się bardzo pobudzona, dlatego warto kończyć każdą sesję krótką relaksacją.

Efekty terapeutyczne są względnie trwałe – w przypadku dzieci z ADHD poprawa funkcjonowania utrzymywała się po roku od zakończenia treningu. Jednak należy pamiętać, że ze względu na fakt, że metoda ta opiera się na mechanizmie uczenia się, dla utrzymania pożądanego efektu, konieczne są sesje przypominające.

Efekty są mierzalne – po każdym treningu jesteś w stanie zobaczyć na wykresie jaki postęp udało Ci się zrobić. To jest istotne zarówno w przypadku dzieci jak i dorosłych, ponieważ na każdego z nas nic tak nie działa motywująco jak wzmocnienie pozytywne w postaci grafu pokazującego jak świetnie nam poszło 🙂

Utrzymywanie mózgu w formie procentuje na przyszłość – osoby dbające o kondycję swoich szarych komórek, później zapadają na choroby neurodegeneracyjne mózgu i łatwiej wracają do pełni sił po urazach mózgu.

neurofeedback
EEG-biofeedback

Jako zwolenniczka tej metody i pasjonatka mózgu, będę Cię namawiać do tego abyś zadbał/zadbała o kondycję swojego mózgu 🙂

Skoro dbamy o swoje ciało ćwicząc regularnie i zdrowo się odżywiając, to dlaczego nie mielibyśmy trenować też naszego mózgu? 🙂

 

O mnie Dominika Wrońska

Jestem psychologiem i terapeutą EEG-biofeedback. Fascynuje mnie mózg z jego niesamowitymi możliwościami. Najbliższy moim przekonaniom jest nurt poznawczo-behawioralny, ponieważ nie pozostawia miejsca na domysły, a wszystkie wnioski opiera na mierzalnych faktach. Prywatnie jestem mamą Laury oraz Leo, którzy stanowią dla mnie niesamowitą inspirację i każdego dnia uczą mnie perfekcyjnej organizacji czasu.