Trening uważności (Mindfulness) – czyli jak być tu i teraz

Czy umiesz zmywać naczynia? Pytanie wydaje się być kuriozalne, prawda? Ale jeżeli zastanowisz się nad tym czy wykonując tak prozaiczne czynności jak zmywanie naczyń, tak naprawdę jesteś na nich skupiony, to śmiem twierdzić że w trakcie ich wykonywania w twojej głowie uruchomianych jest co najmniej kilka procesów w żaden sposób nie powiązanych z naczyniami i doprowadzaniem ich do czystości. W ciekawej anegdocie, którą znajdziecie w książce “Ponad 100 sposobów na pamięć” mistrz zen twierdzi że istnieją dwa sposoby zmywania naczyń:

1) Zmywanie naczyń po to by je umyć.

2) Zmywanie naczyń po to by je zmywać.

Pierwszy sposób raczej nie wymaga dalszych objaśnień. Drugi to właśnie Mindfulness, czyli trening uważności.

Trening uważności
Trening uważności

Po co ci Mindfulness?

Trening uważności to forma umysłowego treningu skoncentrowanego na rzeczywistości. To rodzaj medytacji w ramach której pracujemy z ciałem, emocjami oraz myślami – np. za pomocą ćwiczeń oddechowych skupiamy się na “tu i teraz”, po to by zatrzymać nieustający galop myśli w głowie i świadomie przeżywać każdą chwilę.  Metoda ta jest nie tylko prosta – możesz stosować ją nawet w drodze do pracy, starając się zarejestrować jakie leciały piosenki w radiu, jak wygląda krajobraz za oknem, w co ubrani byli twoi współpasażerowie, ale i skuteczna. Naukowcy z University of British Columbia odkryli, że mózgi osób, które regularnie medytują, posiadają więcej neuronów oraz połączeń między nimi. Poza tym zwiększona została objętość ich lewego hipokampu (struktury w mózgu, która bierze aktywny udział w procesach pamięciowych).

Jak ćwiczyć uważność?

1) Oddychanie – Spróbuj przez 5 minut skoncentrować się wyłącznie na swoim oddechu. Postaraj się odganiać myśli, które będą się w tym czasie pojawiać w twojej głowie. Skup się jedynie na tym jak przebiega proces oddychania – gdzie czujesz oddech najbardziej? W klatce piersiowej? Brzuchu? Wokół nosa lub ust? Aby ułatwić sobie ignorowanie pojawiających się myśli możesz liczyć swoje oddechy – jeden – wdech, dwa – wydech, itd.

2) Koncentracja na jedzeniu – kontempluj kawałek ulubionej czekolady lub owocu. Staraj się go jeść bardzo długo – co najmniej 15 minut! Oglądaj, wąchaj, smakuj. Sprawdź jakie dźwięki wydaje przy jedzeniu. Co czujesz w trakcie jedzenia?

3) Smakowanie rzeczywistości – Rozejrzyj się po pokoju. Spróbuj wyłapać wszystkie elementy tego samego koloru. Możesz również postarać się wychwycić otaczające cię dźwięki i spróbować je rozpoznać.

O mnie Dominika Wrońska

Jestem psychologiem i terapeutą EEG-biofeedback. Fascynuje mnie mózg z jego niesamowitymi możliwościami. Najbliższy moim przekonaniom jest nurt poznawczo-behawioralny, ponieważ nie pozostawia miejsca na domysły, a wszystkie wnioski opiera na mierzalnych faktach. Prywatnie jestem mamą Laury oraz Leo, którzy stanowią dla mnie niesamowitą inspirację i każdego dnia uczą mnie perfekcyjnej organizacji czasu.