Biznesplan 2.0 czyli Business Model Canvas (BMC) – jak napisać nowoczesny i realny biznesplan?

Business Model Canvas (BMC Szablon modelu biznesowego)

Jeszcze nie tak dawno, na prawie każdej uczelni ekonomicznej czy zarządzania studenci mieli, a może nadal mają wykłady na temat tworzenia tradycyjnego biznesplanu. Jak wiecie tradycyjny biznesplan składa się z wielu rozdziałów, gdzie ktoś przedstawia swój pomysł, analizuje mocne, słabe strony, różne warianty, przychody, prognozy itd. Z reguły taki biznesplan jest oderwany od rzeczywistości, zbyt optymistyczny, nierealny, a także stanowi raczej lekturę science fiction. Kto tak naprawdę jest w stanie przewidzieć co wydarzy się z naszym biznesem za parę lat?

Na Amerykańskich uczelniach biznesplan zszedł na dalszy plan. Nie jest już tak ważny jak kiedyś, a zastąpił go Business Model Canvas w skrócie BMC czyli Szablon modelu biznesowego, czy Zarys modelu biznesowego, albo Model Ramowy Biznesu. Opracowany przez Alexa Osterwaldera i zaprezentowany w książce „Tworzenie modeli biznesowych. Podręcznik wizjonera.” Stał się nowym wyznacznikiem standardu w projektowaniu biznesu.

Tutaj polecam fajne krótkie filmiki, naprawdę warto obejrzeć.

Model Canvas składa się z 9 obszarów, w którym nasz pomysł biznesu i idee przelewamy na różne segmenty. Dzięki czemu nasz pomysł porządkujemy i ostatecznie tworzymy zarys biznesu.

Tutaj ściągniesz polską wersję Modelu Canvas,

Ściągnij – Pobierz business model canvas szablon modelu biznesowego

By skorzystać z Model Canvas potrzebujesz:
A) Pomysłu na biznes, ale możesz też potrenować na innym już istniejącym.
B) Przelej pomysł na zarys biznesu BMC, wyobraź sobie jak to powinno wyglądać.
C) Twórz kolejne wersje zarysu, maluj, naklejaj kartki, rozmawiaj z ludźmi, badaj i doświadczaj. Zmieniaj i porównuj swoje pomysły, konfrontuj je.
D) Na razie masz same hipotezy, sprawdź je i dostosuj do otrzymanych wyników. Twórz kolejne wersje, porównuj je.
E) Opowiedz swoją historię.

Czym to podejście różni się od tradycyjnego biznesplanu?

Przede wszystkim szybkością tworzenia, z naszych marzeń, pragnień przelewamy coś konkretnego, po czym ulepszamy to, badamy i sprawdzamy. Tradycyjny biznesplan jest bardzo skostniały, stawia się w nim wiele oczekiwań, hipotez, prognoz na wiele lat. Tutaj natomiast mamy zarys, szkic. Bardzo ważne jest podejście, ten zarys, szkic, przedstawiamy ludziom, znajomym, rodzinie, potencjalnym klientom, tak by uzyskać zwrotne informację – możliwe mamy dobry pomysł, ale nie widzimy paru kwestii, czy wręcz mylimy się. Po co pisać kilkadziesiąt stron, które nijak mają się do rzeczywistości? Już teraz możesz sprawdzić swój pomysł, ulepszyć go i wprowadzić w życie.

Kto kiedyś przewidział że Tesco będzie konkurowało z Orlenem w sprzedaży paliw?  Kto przewidział że Coca Coli spadnie sprzedaż sztandarowego produktu, w związku z fobią cukrową? Kto przewidział że będzie można online studiować w Yale i tym samym Yale stał się konkurencją lokalnych uniwersytetów?

Jak w świecie tak dynamicznym można tworzyć biznesplan na 5 lat?  Może najwyższa pora spróbować innej techniki i skonfrontować ją z ludźmi? Zapraszam to zajmie tylko kilka chwil 🙂

O mnie Pawel Wroński

z wykształcenia ekonomista. Jego fascynacja rozwojem osobistym doprowadziła do tego, że uzyskał Certyfikat Coacha Biznesu oraz Międzynarodowy Certyfikat ACC w International Coach Federation. Nigdy nie osiada na laurach więc obecnie zgłębia tajniki języków programistycznych. Jest osobą bardzo kreatywną, upartą, „zadaniową” – nie spocznie dopóki nie ukończy rozpoczętego projektu.

 • Świetny tekst 🙂 Inspirujący, może w końcu coś mi zaświta w głowie 🙂

  • Pol

   trzymamy kciuki za pomysł 🙂

 • To coś o czym słyszę pierwszy raz, na studiach miałam tradycyjne podejście do biznes planu, czasem wzbogacone o zasady Analizy SWOT i to tyle 🙂 Myślę, że ten wpis jest bardzo inspirujący i posłuży nie jednemu początkującemu przedsiębiorcy. 🙂

  • Pol

   niestety w Polsce uczy się wielu rzeczy przestarzałych, sama koncepcja tradycyjnego biznesplanu jest słaba gdyż świat zbyt zmienia się dynamicznie. nie można planować na 5 lat, bo to jest science-fiction 🙂
   po drugie w USA te modele się bada, np. chce zalożyć zakład fryzjerski, to pytam się ludzi co oni potrzebują, idę na targi, badam itd.. a w PL to jest tak biznesplan tworzymy hura optymistyczyny, dostajemy dotacje, a po roku zamykamy firme.
   doswiadczenie i wyciaganie wniosków jest bardzo ważne 😉

 • Stare biznes plany są bardzo skostniałe i raczej zniechęcają już na samym początku do prowadzenia biznesu. A przecież prowadzenie biznesu ma być przyjemne 🙂