CashFlow – gra planszowa dla przedsiębiorców

Spośród gier planszowych związanych z finansami pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, jest Monopoly. Kiyosaki twierdzi, że to skłoniło go do stworzenia własnej gry. Cash Flow jest bardziej poważna i złożona — ma charakter bardziej edukacyjny niż rozrywkowy. Na przykład tutaj trzeba wypełnić sprawozdanie finansowe. Tak jak w prawdziwym życiu. Umiejętności zdobyte w grze przydadzą się więc w prawdziwym życiu, zarówno w codziennych sprawach finansowych, jak i w biznesie. Dzięki Cash Flow staniesz się finansistą i dowiesz się, jak prawidłowo inwestować. A co najważniejsze, zaczniesz myśleć jak człowiek bogaty. Więc co to jest gra cashflow?

Jakie są zasady gry?

Cel dla wszystkich graczy jest taki sam — przejść z “wyścigu szczurów” na “szybki tor”. Na początku gry każdy gracz otrzymuje kartę zawodu. Na tej karcie zaznacza się dochody i wydatki każdego gracza, takie jak czesne i opłaty za dom. Zawodnicy zaczynają od wewnętrznego kręgu, który nazywany jest “wyścigiem szczurów”. Jest to metafora, za pomocą której Kiyosaki określa życie większości ludzi — biednych i klasy średniej. Zarabiają tylko taką kwotę, która może pokryć ich wydatki.

Celem jest takie rozdysponowanie inwestycji, aby dochód pasywny przewyższał wydatki. W tym przypadku gracz przechodzi na pole zewnętrzne — “szybki tor”. Tutaj znajdują się ludzie zamożni. Jest ich niewielu, ale kontrolują praktycznie cały przepływ pieniędzy. Dziedzina ta została tak nazwana, ponieważ bogaci ludzie żyją w szybkim tempie.

Aby wyrwać się z kręgu ubóstwa, gra wymaga od gracza znajomości finansów. Wyciągając karty w różnych kolorach, będziesz zawierać umowy, a następnie sprzedawać lub kupować nieruchomości. To, jak bardzo jest to opłacalne, zależy od Twoich umiejętności. Można też zaciągać kredyty. Tylko ostrożnie, bo możesz pozostać bankrutem.

Autor postarał się, aby gra przypominała rzeczywistość. Będziesz musiał poradzić sobie z dokumentami biznesowymi. W przypadku każdej transakcji finansowej należy wypełnić rachunek zysków i strat. Również w grze, tak jak w życiu, zdarzają się okoliczności, w których ponosimy straty. Możesz wylosować kartę “dziecko” lub “zwolnienie z pracy” i ponieść dodatkowe koszty.

Kiedy już wyrwiesz się z wyścigu szczurów, zaczniesz grać na dużą skalę — więcej inwestować i dążyć do większych celów. Zwycięzcą drugiego etapu zostanie ten, kto zdoła zwiększyć początkowy dochód, z którym przeszedł na szybki tor, o 50 000 USD.

Dlaczego warto grać?

Zwykliśmy uważać, że wiedzę na temat finansów powinni posiadać tylko ci, których zawód ma coś wspólnego z pieniędzmi: finansiści, księgowi, audytorzy.  W końcu w razie problemu można go rozwiązać, kontaktując się ze specjalistą lub przez Internet.

Jednak z pieniędzmi mamy do czynienia cały czas — otwieramy konta bankowe, zaciągamy kredyty lub robimy duże zakupy. Od czasu do czasu światem wstrząsają także kryzysy gospodarcze. Jeśli chcesz postępować mądrze w sytuacjach związanych z pieniędzmi i nie dać się oszukać, musisz poprawić swoje finansowe IQ. Jest to szczególnie ważne dla przedsiębiorców lub osób, które dopiero zamierzają rozpocząć działalność gospodarczą.