Home working. Jak efektywnie pracować w domu?

Praca zdalna na przestrzeni ostatnich lat stała się bardzo popularna. Rozwój nowoczesnych technologii, komputeryzacja świata oraz wszechobecny Internet sprawiają, że coraz więcej pracodawców stwarza taką możliwość swoim pracownikom. Pozornie praca w domu wydaje się być przyjemna i wygodna, jednak nie dla każdego taka jest. Wymaga ona od nas przede wszystkim dużo samodyscypliny.

Zalety i wady pracy zdalnej

Z przeprowadzonych badań wynika, że wprowadzenie możliwości pracy zdalnej w firmie zwiększa jej atrakcyjność na rynku pracy. Praca w systemie home working posiada wiele plusów, do których należą przede wszystkim:

  • oszczędność czasu i kosztów dojazdu do miejsca pracy – jest to jedna z najważniejszych zalet pracy zdalnej. Zaoszczędzony czas, który często liczony jest w godzinach, możemy poświęcić na przykład rodzinie, znajomym, rozwijaniu swojego hobby lub po prostu wypoczynkowi. Człowiek, który nie traci czasu na dojazdy jest również mniej zmęczony, w związku z czym pracuje wydajniej. Dzięki pracy w domu możemy podreperować swój budżet, ponieważ nie tracimy pieniędzy na paliwo lub bilety komunikacji publicznej, które w dzisiejszych czasach nie należą do najtańszych,
  • produktywność – w wielu przypadkach praca zdalna wpływa pozytywnie na zwiększenie produktywności oraz samodzielności pracy,
  • redukcja kosztów w firmie – home working ma również szereg korzyści dla pracodawcy. Przede wszystkim może on zmniejszyć koszty związane z utrzymaniem biura, np. rachunki za prąd, wodę czy inne media. Dodatkowo, jeśli pracownicy zostaną nauczeni samodzielnej pracy to możliwe będzie również ograniczenie liczby osób na stanowiskach kierowniczych.

Home working nie wygląda jednak tak różowo i posiada również wady. Po pierwsze praca zdalna może wpływać negatywnie na relacje międzyludzkie w zakładzie pracy i utrudniać pracę zespołową. Dodatkowo, wiele osób podczas pracy w domu może mieć problemy z koncentracją. Jest to związane z istnieniem w nim czynników rozpraszających, np. obecność dzieci, ulubiony serial w telewizji czy wizyty sąsiada. W skutek tego praca może stać się mniej efektywna niż w biurze.

Efektywna praca w domu – poznaj nasze rady!

  1. Przygotuj stanowisko pracy – najlepszym rozwiązaniem w miarę możliwości jest wyznaczenie w domu jednego pomieszczenia do pracy, w którym nikt nam nie będzie przeszkadzał. W pokoju przeznaczonym do pracy zdalnej powinno znaleźć się biurko, wygodny fotel biurowy, a także odpowiednie oświetlenie.
  2. Poinformuj domowników – przekazanie informacji rodzinie, że zaczynasz home working jest bardzo ważne. Domownicy muszą zdawać sobie sprawę, że w określonych godzinach jesteś w pracujesz i powinni wiedzieć, że nie mogą Ci w tym czasie przeszkadzać. W końcu praca wykonywana w domu jest tak samo ważna jak te same obowiązki realizowane w siedzibie firmy.
  3. Zachowaj porządek – w domowym miejscu pracy utrzymuj porządek tak jak robiłeś to w biurze, a wpłynie to na pewno na jej jakość. Dodatkowo miej pod ręką picie i jedzenie, abyś nie musiał pod pretekstami wyjścia po prowiant przerywać pracy.
  4. Sprzęt – upewnij się wcześniej, że posiadasz w domu sprawne urządzenia, które są niezbędne do pracy zdalnej, np. laptop, drukarka, kamerka i mikrofon do prowadzenia konferencji online.
  5. Przygotuj plan pracy – ustal godziny pracy, a także koniecznie wyznacz regularne przerwy. Przestrzegaj czasu pracy tak, aby nie wpłynęła ona w żadnym stopniu na Twoje życie prywatne.

Stosowanie się do powyższych rad z pewnością poprawi wydajność pracy zdalnej, a także sprawi, że home working będzie satysfakcjonował zarówno pracownika, jak i pracodawcę. W pracy w domu ważna jest również samodyscyplina, umiejętność koncentracji oraz sumienność i rzetelność przy wykonywaniu obowiązków wynikających ze stanowiska pracy oraz powierzonych przez pracodawcę zadań.